دسته‌بندی نشده

راهنمای خرید کولرگازی | چه کولری بخرم؟

با پیدایش کولرهای گازی، بخش زیادی از مشکلات گرمای هوا در خانه‌هایی که در مناطق جنوب و شمال کشور بودند برطرف شد. در این مناطق به دلیل رطوبت بالای هوا یا گرمای بیش از حد، کولرهای آبی قابلیت خنک‌سازی محیط را ندارند و بلا استفاده هستند. از این رو با کمک کولرهای گازی، هوایی خنک با رطوبت مناسب، در خانه هایی که در این مناطق بودند جریان پیدا کرد. در ساختار کولر گازی از گاز مبرد استفاده می‌شود تا گرمای محیط را جذب کند و هوای خنک را به محیط برگرداند. کولر گازی در شرایط آب و هوایی معمولی هم کارایی دارد. با توجه به مکانی که در آن زندگی می‌کنید، می‌توانید از انواع کولرهای گازی استفاده کنید. ما در این نوشته قصد داریم تا مواردی را بیان کنیم که هر فردی به هنگام خرید کولرگازی ممکن است با آنها روبرو شود. پس با ما همراه باشید.

  • انواع کولرگازی از لحاظ شکل ظاهری و نوع استفاده

1. کولرگازی پنجره ای

کولر گازی پنجره ای ساده ترین نوع کولر گازی است که یک سیستم یک تکه می باشد و تمام اجزای سیکل تبرید در آن قرار دارد. بدین معنی که کمپرسور و فن در یک پک قرار دارد. کولر گازی پنجره ای به راحتی در پنجره و کانال مورد نظر قرار میگیرد، لذا در هنگام خرید تنها باید به ابعاد پنجره ای که قرار است کولر در آن قرار گیرد توجه نمود. قرار گیری این تجهیزات در پشت پنجره نیز سبب میشود صدای کمپرسور در داخل شنیده شود که فرایند سرما سازی یا گرما سازی، اندکی با صدا همراه خواهد بود.

2. کولرگازی پرتابل

کولر گازی پرتابل به معنای کولر گازی یک تکه بوده که فقط یک لوله خرطومی پلاستیکی پشت آن برای تخلیه گرمای موتور وصل می باشد و بدون نیاز به نصب و لوازم خاصی می باشد. این مدل کولر گازی برای فضاهای کوچک، اجاره ای یا استفاده موقت حدود ۲۰ الی ۳۰ متر مربع حداکثر کاربرد داشته و قابل حمل هستند. این کولرها به دلیل اینکه همیشه و در همه جا در دسترس قرار دارند و استفاده از آنها بسیار راحت است و نیازی به نصب ندارند، می توانند دستگاههای بسیار مفیدی به شمار آیند.

3. کولرگازی ایستاده

این نوع اسپلیت ها بر خلاف کولرهای پنجره ای و پرتابل، دو تکه هستند؛ یعنی دارای واحد خارجی نیز هستند. پنل اصلی آن در فضای داخلی خانه و همانند کولرگازی پرتابل، روی زمین قرار میگیرد اما کندانسور آنها باید در بیرون از آن محیط نصب گردد. این کولرها به دلیل قدرت بالای پرتاب هوا و توانایی سرمایش و گرمایش زیاد برای سالن های وسیع و محل های بزرگ مناسب هستند. نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که این کولرها را نمیتوان همانند کولرهای متحرک جابجا نمود و باید کندانسور آن نیز جابجا شود که برای این کار نیاز به نصاب است.

4. کولرگازی اسپلیت (دیواری)

کولرگازی اسپلیت همانند کولرگازی ایستاده دارای دو قسمت است که یک قسمت در داخل اتاق و دیگری خارج از اتاق نصب می شود. قسمتی که در بیرون از اتاق نصب می شود موتور یا کمپرسور آن است و در محیطی دورتر از محل نصب پنل، نصب می شود و به همین دلیل هم صدای آن اصلا شنیده نمی شود. قسمت دیگر در اتاق و روی دیوار نصب می شود و می تواند به عنوان یک عامل ایجاد دکوراسیون جذاب نیز به شمار آید. این کولرها با توجه به دلیل اینکه پنل داخلی آنها روی دیوار نصب می شود، فضای کمتری را در اتاق اشغال می کنند و صدای بسایر کمتری نیز نسبت به سایر انواع کولرگازی دارد، و به همین دلیل نیز بیشترین مورد استفاده را دارد و ما هم ادامه راهنمای خرید کولرگازی را به این نوع کولر اختصاص می دهیم.

  • ظرفیت کولرگازی بر حسب مساحت محیط مورد استفاده

کولرهای گازی اسپلیت با ظرفیتهای متنوعی عرضه بازار شده اند و به این ترتیب در محیطهای متفاوتی (از لحاظ مساحت) مورد استفاده قرار می گیرند. پس در این مرحله باید بر مبنای مساحت محیطی که کولر در آن قرار می گیرد، ظرفیت کولرگازی تعیین شود. توجه به ظرفیت کولرگازی شاید مهم‌ترین مولفه‌ای باشد که برای خرید کولر باید در نظر داشته‌ باشید. اگر ظرفیت کولری که انتخاب می‌کنید کمتر از سطح نیازتان باشد، با مشکل عدم کارایی کافی مواجه خواهید شد و محیط‌تان آنطور که انتظار دارید خنک (یا گرم) نخواهد شد. چنانچه کولری با ظرفیت بیشتر از نیازتان تهیه کنید، مجبور هستید زودبه‌زود آن را خاموش کنید تا از سرما یخ نزنید (یا بیش از حد گرمتان نشود)! به‌علاوه بحث مصرف بیش‌ از حد انرژی هم سر راهتان خواهد بود. پس این مرحله مهمترین مرحله انتخاب کولرگازی بوده که باید اهمیت زیادی به آن بدهید.

ما برای سهولت کار شما در انتخاب ظرفیت کولرگازی مناسب خود، جدولی را آماده کرده ایم که با توجه به آن می توانید بر مبنای مساحت محیط مورد استفاده، ظرفیت کولرگازی متناسب را انتخاب نمایید. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم آن است که واحد اندازه گیری ظرفیت کولرگازی، BTU (بی تی یو) است و آن عبارت است از کارایی دستگاه (سرماسازی و یا گرماسازی) در واحد زمان. به عبارتی دیگر میزان سرما یا گرمایی که در واحد زمان (ساعت) توسط کولرگازی تولید می شود قابل محاسبه بوده و ظرفیت کولرگازی نامیده می شود.

نوع کاربری/ظرفیت(BTU)

12000

18000

24000

30000

مسکونی

29 متر

43 متر

58 متر

88 متر

اداری

25 متر

37 متر 51 متر

74 متر

بیمارستان

20 متر 30 متر 41 متر

60 متر

مغازه

17 متر 25 متر 33 متر

50 متر

رستوران

12 متر 21 متر

29 متر

42 متر

اعداد فوق تقریبی بوده و بسته به عواملی که در ادامه به آنها اشاره خواهد شد می توانند تغییر کنند.

عوامل موثر در انتخاب کولرگازی با ظرفیت مناسب:

میزان رفت و آمد

میزان رفت و آمد در یک محیط از عوامل موثر در ثابت ماندن دمای محیط است هر چه رفت و آمد در فضا بیشتر باشد باید کولرگازی با ظرفیت های بالاتر انتخاب کرد. علاوه بر میزان رفت و آمد باید از عایق بودن دربها و پنجره ها نیز اطمینان حاصل کرد.

تعداد افراد حاضر در فضا

تعداد افراد حاضر در محیط مورد استفاده کولرگازی، یکی دیگر از این عوامل است. هر چه تعداد افرادی که در یک محیط حضور دارند بیشتر باشد باید به مراتب ظرفیت کولر گازی را افزایش داد و معمولا این میزان به ازای هر نفر 600 تا 700 BTU میباشد که مازاد بر ظرفیت اسپلیت باید در نظر گرفته شود.

آب و هوا

آب و هوا در عملکرد کولر گازی بسیار تاثیر گذار است. برای مناطق جنوبی کشور که از آب و هوای بسیار گرم برخودار هستند باید کولرهای گازی با ظرفیت حداقل ۱۸۰۰۰BTU انتخاب کرد. کولرهای گازی حاره ای (دارای کمپرسور T3) یکی از انواع کولرهای گازی موجود مخصوص مناطق جنوبی و با آب هوای گرم هستند.

آفتاب گیر بودن فضا

آفتاب گیر بودن فضا یکی از عوامل بسیار تاثیر گذار در میزان سرمایش اسپلیت است اگر فضای شما به شدت آفتابگیر باشد باید میزان ۱۰۰۰BTU به ظرفیت فعلی کولرگازی اضافه گردد و اگر فضای شما در اکثر موارد سایه است در نظر گرفتن این مورد لازم نیست.

ارتفاع سقف

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در میزان ظرفیت کولرگازی ارتفاع سقف است. ارتفاع سقف ساختمان به طور معمول بین ۲٫۷ متر تا ۳ متر است. در صورتی که ارتفاع سقف از اندازه گفته شده بیشتر باشد باید ظرفیت اسپلیت نیز افزایش یابد.

دستگاه ها و آلات گرما زا

وجود فضا ها و دستگاه های گرمازا در میزان سرمایش کولر گازی موثر است. در منزل، آشپزخانه به دلیل پخت و پز و وجود اجاق گاز جزء فضاهای گرمازا محسوب میشود و برای فضاهای مجاور با آشپزخانه باید اسپلیت با ظرفیت بالاتر انتخاب کرد.

سخن پایانی

در پایان نیز باید به این نکته اشاره کرد برند کولرگازی نیز می تواند تاثیر به سزایی در میزان مطلوبیت اکتسابی از کولرگازی داشته باشد. به عبارتی دیگر یک کولرگازی از برند ال جی، مطلوبیت بیشتری نسبت به یک کولرگازی از برند جنرال گلد و یا ایوولی خواهد داشت. به تبع سخن کولرگازی تقلبی پیش کشیده می شود و آن نیز عبارت از تبدیل کولرگازی از یک برند ضعیف به کولرگازی با یک برند قدرتمند است. پس قبل از تمامی گزینه های فوق بایستی در خصوص کولر گازی اطلاعاتی داشته باشید تا به هنگام خرید بتوانید اجناس تقلبی را شناسایی کنید.

مطالبی که می توانند شما را در شناسایی کولرهای تقلبی کمک خواهند نمود:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 100 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.