دسته‌بندی نشده

شناسایی کولر گازی تقلبی گری

کولر گازی گری یکی از بهترین و با کیفیت ترین کولرهای گازی موجود در بازار است که از لحاظ قیمت و کیفیت با کولرهای گازی ال جی برابری می کند. این کولرها به دلیل کیفیتی بسیار خوبی که دارند بسیار مورد توجه متقلبان قرار گرفته و زمینه را برای تقلب و جعل فروشی ایجاد نموده است. به این ترتیب که جعل فروشان کولرهای گازی از برندهای ضعیف تر را با برچسب گذاری به گری تبدیل می کنند و با به کار گیری سایر فریب کاری ها، سودی کلان به چنگ می زنند. شناسایی کولرهای گازی تقلبی گری گاه چنان سخت است که گویی امکان پذیر نیست. اما اگر مطالب و تصاویر این نوشته را تا پایان از نظر بگذرانید، 80 تا 90 درصد تقلبهای کولر گازی گری قابل شناسایی خواهند بود.

متقلبان یک کولر گازی ارزان قیمت را تبدیل به یک کولر گازی تقریبا گران قیمت مثل گری می کنند. مثلا در تصویر زیر مشاهده می فرمایید که کولر گازی جنرال را به کولر گازی گری تبدیل کرده اند.

و یا در مورد زیر کولر گازی را از مارک evvoli به مارک گری تبدیل کرده اند:

مثال دیگر، تبدیل کولر گازی دی جنرال به کولر گازی گری است:

مثالی دیگر که کولر فوجی را به گری تبدیل کرده اند:

از این نوع تبدیل ها زیاد است و ما در این مقاله نمی توانیم همه را ذکر کنیم پس راه چاره چیست و چگونه یک کولر گازی مارک اصلی گری را از این تقلبی ها تشخیص دهیم؟

یکی از راههایی که می توان کولر گازی تقلبی گری را شناسایی کرد، جستجوی مدل کولر گازی به همراه سری آن در اینترنت است. به عبارتی باید مدل کولر گازی را به همراه نام سری آن از فروشنده بخواهید و در اینترنت جستجو کنید. در حال حاضر در بازار کولر گازی گری در سری های مختلفی موجود است مانند: سری لوموLomo،سری کوزی Cozey،سری بورا Bora،سری نئوNeo،سری اسماتیک Smatic، سری اس فور ماتیکS4matic، سری کیو فور ماتیک سرد خالی Q4matic، سری کیو تو ماتیک Q2matic، سری کیو ماتیک Qmatic، سری دی ماتیک Dmatic، سری جیماتیک سرد خالیGmatic، سری آی کول I cool، سری اکسنت Accent و …

برای مثال یک مدل کولر گازی گری موجود در سایت کولرخرید را از طریق جستجو در سایتهای گری بررسی می کنیم. کولر گازی اینورتردار گری سری بورا که تصویر آن در فروشگاه کولرخرید به شکل زیر است:

حال در مرورگر اینترنت (گوگل) به زبان انگلیسی به دنبال کولر گازی گری سری بورا می گردیم و باید عبارت gree air conditioner inverter bora series را تایپ  کنیم:

همانطور که مشاهده می کنید گوگل سایتهای مختلفی را معرفی می کند که در این مثال ما باید به لینک سوم که مدل گری سری بورا را معرفی کرده است مراجعه کنیم:

http://gree.al/en/bora/

با مقایسه تصاویری که در سایت گری از این کولر ارائه شده است با تصاویر این کولر در سایت کولرخرید، متوجه خواهید شده که این کولرگازی اصل بوده و متعلق به شرکت گری است. در کل همیشه مدل های اصلی کولر گازی های گری را نمی توانیم به آسانی پیدا کنیم چون شرکت گری بیشتر مدلهایش را به صورت فایل های pdf و به صورت کاتالوگ ارائه می دهد.

یکی دیگر از راههای شناسایی کولر گازی گری این است که در 90 درصد کولرهای گازی گری، آرم و مارک گری به صورت حکاکی روی وسط شبکه کندانسور (موتور کولر گازی) نقش بسته است. البته این مارک روی سری اسفورماتیک (S4matic) و ظرفیت 36000 سری نئو (Neo) وجود ندارد اما در مابقی سریهای کولر گازی گری وجود دارد.

برای آن دسته از کولرهای گری که مارک گری بر وری پنل بیرونی حک نشده است، روش شناسایی به این ترتیب است که باید تراکم شبکه در مرکز آن بیشتر از سایر نقاط باشد. به عبارتی دیگر در مرکز شبکه، باید یک سری خطوط وجود داشته باشد که تراکم خطوط در آنجا (وسط شبکه) بیشتر از سایر نقاط باشد. برای واضح شدن این موضوع به تصویر زیر توجه کنید. این تصویر مربوط به پنل بیرونی کولرگازی 24000 گری سری اسفورماتیک مدل J24H1 است. تراکم خطوط در مرکز شبکه بیشتر از سایر نقاط است و به این ترتیب متوجه می شویم که کولرگازی اصل گری است.

در تصویر زیر نیز که مربوط به پنل بیرونی کولرگازی گری سری کیوفورماتیک مدل P30C3 است، تراکم خطوط در مرکز شبکه بیشتر از سایر نقاط است.

تصویر زیر نیز مربوط به کولر گازی گری سری پلار مدل GWH24AGE است که مارک حک شده گری روی شبکه وجود ندارد اما به جای آن می توان متراکم بودن خطوط شبکه را در قسمت وسط مشاهده کرد.

البته ظرفیت 12000 و 18000 گری سری اکسنت این خطوط و مارک گری ندارد و راه تشخیص آن از روی پنل داخلی است که در زیر شکل آن را مشاهده می کنید:

مطلبی که افراد سود جو از آن برای کلاه برداری استفاده می کنند این است که به دلیل آمریکایی بودن شرکت گری، مشتری با خود می گوید که باید روی کولر گازی گری نشانه ای از آمریکایی بودن آن و یا عبارت “made in USA” نوشته شده باشد و متقلب هم دقیقا از این عبارت برای فریب دادن مشتری استفاده می کند. یعنی از برچسب “made in USA” و یا پرچم آمریکا و یا هر دو باهم استفاده می کند و مشتری هم به خیال اصل بوده کولر گازی گری، فریب خورده و آن را خریداری می کند؛ در حالی که این طور نیست!!!

کولر های گازی گری ساخت و مونتاژ چین هستند و روی آنها تنها عبارت “made in CHINA” باید نوشته شود در غیر این صورت کولر گازی تقلبی است.

پس به هنگام خرید کولر گازی گری توجه کنید که با این ترفند فریب نخورید. البته تقلب در کولرهای گازی تنها با تغییر برند خاتمه نمی یابد، بلکه متقلب به این آسانی دست از سر مشتری برنمی دارد و هر چه در توان دارد به کار می اندازد تا سودش را بیشتر و بیشتر کند. برای مثال متقلب کولر گازی با ظرفیت 18000 را با عنوان 24000 و یا 24000 را با عنوان 30000 به فروش می رساند!!

پیشنهاد می کنیم که بدون اطلاعات اولیه و سرخود اقدام به خرید کولر گازی گری نکنید، زیرا افراد سود جو در کمین مشتریان بی اطلاع و ساده نشسته تا با تمام توانشان او را فریب دهند. هزینه خرید یک کولر گازی در شرایط اقتصادی کنونی چیزی در حدود 10 میلیون تومان است و این مبلغ برای اکثر خانواده های ایرانی مبلغ زیادی است و تقریبا قابل جبران نیست. اصلا اگر این مبلغ بی ارزش هم باشد، چرا باید هزینه یک کولر گازی تقلبی را برای یک کولر گازی تقلبی بپردازید؟ پس به راهنمایی ها توجه داشته باشید و در صورت امکان با یک متخصص مشورت نموده و همچنین از فروشنده های معتبر که دارای نام و نشان معتبر و مجوزهای رسمی هستند خرید کنید.

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “شناسایی کولر گازی تقلبی گری

  1. آریا گفت:

    دمتون گرم و تشکر ویژه میکنم واسه این مقاله عالی و مفیدتون خدا خیرتون بده و پایدار باشید و به امید مقاله های مفید دیگه🙏🏻😃😃🌹🌹🌹😇

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 100 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.