دسته‌بندی نشده

اینورتر چیست؟ تفاوت کولر گازی اینورتردار با بدون اینورتر

امروزه با مشاهده آمار تقلب در لوازم خانگی و به ویژه کولرهای گازی که در اکثر موارد روش خاصی برای شناسایی محصولات اصل ارائه نشده است، افراد سودجو و متقلب را بر آن داشته که محصولات بی کیفیت و ارزان قیمت را با پاک کردن برچسبهای آن و چسباندن برچسبهای تقلبی، به محصولات گران قیمت تبدیل کنند و با قیمتهای بسیار بالاتر از آنچه در واقع هستند، بفروشند. ما نیز با مشاهده این بازار و اینکه نمی توان به گونه ای، تمام هموطنان را از دام این گونه افراد مطلع سازیم بسیار ناراحت و متاسفیم. اما تلاش خود را خواهیم کرد تا جایی که امکان داشته باشد مسیرهای راستی و واقعی را در اختیار هم میهنان عزیزمان قرار خواهیم داد تا با وجدانی آسوده به درگاه پروردگارمان رفته، حسن نیت و خلوص خود را بیان کنیم.

اینورتر چیست؟

اینورتر یک قطعه الکتریکی یا برد الکتریکی نسبتا پیچیده است که روی موتور کولرگازی نصب می شود و عملیات موتور را کنترل می کند. به عبارتی دیگر آرایشی به عملکرد موتور می دهد که موجب کم مصرف شدن آن می شود. در کولرهای بدون اینورتر، زمانی که دمای اتاق به حد مطلوب می رسد، موتور خاموش می شود و بعد از دقایقی که دمای اتاق دوباره افزایش پیدا کرد، موتور هم روشن شده و شروع به کار می کند. همانگونه که مطلع هستید وسایل الکتریکی به هنگام روشن شدن ولتاژ زیادی نیاز دارند و به این ترتیب مصرف کولر گازی بالا می رود. اما در کولر گازی اینورتردار، زمانی که دمای اتاق به حد مطلوب رسید، موتور خاموش نمی شود بلکه با سرعتی بسیار کم به کار خود ادامه می دهد تا زمانی که (با افزیش دما) نیاز به افزایش سرعت باشد. به این ترتیب کولر گازی اینورتردار هیچگاه خاموش و روشن نمی شود و از این رو مصرف کمتری (تا 70 درصد) نسبت به کولرهای بدون اینورتر دارند.

اگر بخواهیم به لحاظ فنی قطعه اینورتر را مشاهده کنیم، باید پنل بیرونی یا کندانسور کولرگازی را باز کنیم. در صورت داشتن این فرصت، با مشاهده یک برد بزرگ و تقریبا پیچیده بر روی موتور کولر گازی، از اینورتردار بودن آن اطمینان حاصل خواهیم نمود. این برد الکتریکی اینورتر نام دارد و در کولرهای عادی یا بدون اینورتر وجود ندارد. اگر هم بردی وجود داشته باشد، بسیار کوچکتر و ابتدایی تر است. تصویری که در زیر مشاهده می کنید، تصویر برد اینورتر یک کولر گازی اینورتردار است. همانگونه که مشاهده می کنید این برد به نسب بزرگ و پیچیده است به همین علت نیز با باز کردن کندانسور کولرگازی به راحتی قابل رویت است.

برخی مزایای کولرگازی اینورتر

  • مصرف انرژی یا برق بسیار کمتر نسبت به مدل‌های بدون اینورتر (تا 70 درصد).
  • کمتر بودن صدا نسبت به مدل‌های بدون اینورتر.
  • کولرگازی اینورتر پس از سرد کردن اتاق و رسیدن به دمای مطلوب، سرعت موتور را تعدیل می‌کند در نتیجه موجب نوسان کم در دمای محیط می‌شود.
  • اکثر کولرهای گازی اینورتر از گاز R410a استفاده می‌کنند که ضرری برای محیط زیست ندارد.
  • طول عمر بیشتر نسبت به کولرهای بدون اینورتر.

مزایای استفاده از کولر گازی اینورتر برای کسانی که از این نوع کولرهای گازی استفاده می کنند پوشیده نیست. کولر گازی اینورتر یا به اصطلاح، کولر گازی کم مصرف جدیدترین فناوری در زمینه گرمایش، سرمایش و تهویه مطبوع است که محبوبیت آن رو به افزایش است زیرا دوستدار محیط زیست بوده و رویکرد صرفه جویی در انرژی دارد. یکی دیگر از مزایای این سیستم ایجاد آسایش برای کاربران است. به طور سنتی، کمپرسور مورد استفاده در کولرهای گازی از نوع روشن (ON) و خاموش (OFF) است به طوریکه یا با حداکثر ظرفیت کار کرده یا کلا در حالت خاموش قرار می گیرد. زمانی که ترموستات اتاق نیاز به سرمایش را اعلام کند، کمپرسور روشن می شود و بعد از رسیدن به دمای مطلوب خاموش می شود. این چرخه با تغییر دمای درون اتاق تکرار می شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

The maximum upload file size: 100 مگابایت. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded.